אנשים נוטים ללכת אחרי טרנדים. “דיאטה ללא גלוטן” היא אחת מהם. כבר תקופה ארוכה שתפריט ללא גלוטן הפך לטרנד בריאותי המתקשר גם לירידה במשקל.
אבל ויש אבל גדול, תחליפי הגלוטן הם לא אלו שעוזרים לרזות, והם גם לא בהכרח בריאים יותר. לפני שאתם מחליטים להוציא את הלחם והגלוטן מחייכם, מתאמצים למצוא תחליפים וחולמים על בטן שטוחה, עצרו רגע ותקראו את הכתבה הזו. האם המאמץ באמת שווה?

בטח שמעתם על הטרנד, ואם רציתם להוריד במשקל או “לאכול בריא” יותר, החלטתם להוציא את הגלוטן מהתפריט ולהתחיל להיפטר מהעודפים. אז הורדתם מהתפריט לחם, פסטה, פתיתים ועוד, ברור שתרדו במשקל לא? התשובה היא לא.
גלוטן הוא חלבון שנמצא בעיקר בחיטה, שעורה, שיפון וכוסמין.

מוצרים ללא גלוטן הם חיוניים אך ורק לאנשים שיש להם צליאק, שמהווים אחוז קטן מאוד מהאוכלוסייה ולאנשים שאלרגיים לגלוטן, שמהווים אחוז אף קטן יותר.
במחלת הצליאק נגרמת תגובה חיסונית לא תקינה לגלוטן – מצב שיכול לגרום נזק לרירית של המעי הדק ולהוביל לחוסר ספיגה של חומרים מזינים חשובים לגופנו. מחלת הצליאק מתבטאת בתסמינים הכוללים שלשול, אנמיה ועוד, אז כן אם יש לך הבחנה של חולה צליאק, תפריט ללא גלוטן זה בשבילך, אם כי הוא אינו יבטיח לך גוף דקיק יותר.

תחושה של “רגישות לגלוטן” יכולה להיגרם ממגוון חלבונים וסיבים שנמצאים בחיטה ומרכיבים נוספים שלאנשים יש קושי לעכל אותם, לוו דווקא מהגלוטן עצמו.
לא כל תחליפי הגלוטן בריאים. כאשר אתם מורידים את הגלוטן מהתפריט ומחליפים אותו בתחליפי אורז, לחם ללא גלוטן ועוד, חשוב להקפיד על קריאת המידע המצוין בתוויות המזון.
יש לשים לב האם התחליפים הללו מכילים חומרים שאינם תורמים לבריאות כגון חומרים משמרים, צבעי מאכל, כמויות גדולות של נתרן ועוד.

אם בכל זאת בחרתם לאכול מוצרים ללא גלוטן, אנחנו עלולים לפגוע בחיידקים הטובים שלנו כשמפסיקים עם הגלוטן באופן מוחלט ולא הדרגתי, זה גורם לשינוי לא רצוי, ויש ירידה בחיידקים ה”טובים” שאנחנו מעוניינים בהם.
לכן, מי שזה לא חיוני לו, שלא ימהר להוציא את הגלוטן מהתפריט. הגוף שלכם רגיל לצרוך חיטה, ואם תעשו שינוי באכילה, זה ישפיע על מה שקיים.
אפשר לרדת במשקל עם תפריט ללא גלוטן, אפשר לרדת במשקל עם תפריט רגיל שכולל גלוטן. הגלוטן אינו זה שמשפיע על השומן בגוף. תפריט מאוזן ומדויק, עם כמות חלבונים מספקת ופחמימות לפי מה שהגוף צריך, הוא זה שיוביל לשריפת שומן אמיתי וירידה נכונה במשקל.

לשיחת ייעוץ, לפרטים והרשמה השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

להצטרפות לניוזלטר השאירו פרטים