מחולי לבריאות

 

אירית אשר עברה ניתוח שרוול שבעקבותיו סבלה מאוד. אחריו, ירדה במשקל ואז עלתה את חלקו בחזרה. היא הגיעה למבוי סתום ולא ידעה כיצד להמשיך. היא נחשפה ברשת החברתית לתכנית האינטרנטית לירידה במשקל של מיה בן אפריים קליין והצטרפה אליה, לאחר שנה ושלושה חודשים היא הורידה 40 ק"ג ואומרת היום: "הפסדתי שנים שיכלו להיות יפות יותר ובריאות, העולם יפה וחבל לבזבז אותו בהרגשה לא טובה".

 

"בצבא התחלתי לעלות במשקל, לאחר שהשתחררתי  ירדתי בהשגחה צמודה של אמי ואחרי הלידות עליתי כבר המון במשקל והחלטתי ללכת לתזונאית של קופת החולים.  אחרי שנים של ניסיונות ומאבקים, המליצו לי על ניתוח שרוול כיוון שבנוסף לעודף המשקל שהיקשה עלי ,גם מצב הבריאות שלי היה גרוע מאוד – סבלתי מסכרת, אסטמה ועוד". כך מספרת אירית על הדרך שהובילה אותה אל ניתוח השרוול שעשתה.

 

"הניתוח היה מאוד לא קל והיו בו גם לא מעט סיכונים, אבל הרופאים אמרו שאין ברירה. אחרי הניתוח ירדתי 30 קילו ודי מהר עליתי חזרה 20 קילו.  הקאתי המון, ממש מכל ביס קטן, לא יכולתי לאכול כלום. התקופה שאחרי הניתוח הייתה מאוד לא פשוטה עבורי, עשו לי גסטרוסקופיה והמון בדיקות לא נעימות בגלל ההקאות. מצאתי את עצמי אחרי ניתוח קשה וצעד לא קל שעשיתי כמעט במצבי הקודם. לא ידעתי איך להמשיך מכאן ומה עוד אפשר לעשות, זה היה די מייאש".

 

אירית, נשואה ואמא לשלושה ילדים, מספרת כי "המשפחה דאגה לי מאד, מצבי הבריאותי הידרדר משפחתי חששה שלא יקרה לי משהו ושאגיע למצב של אל חזור. הילדים שלי פחדו מאוד ואמרו שאני חייבת לעשות משהו עם עצמי, הבת שלי עשתה עבודת מחקר, מצאה עבורי נטורופת, העיקר שאלך, שאעשה כבר משהו. ביקשתי מבעלי ומהילדים שיתנו לי לבחון את האופציות בזמני החופשי אבל הם המשיכו ללחוץ. אני אישה שמבינה, חוקרת וקוראת המון, חשבתי שאני יודעת הכל ואין משהו חדש או דיאטות קסם שאני שעדיין לא ניסיתי ויכולות לעזור לי. בעלי היה מאוד חרד לבריאותי, אנחנו 30 שנה ביחד והוא דאג לי מאוד."

 

אירית משתפת את התחושות והסיטואציות שהקשו עליה במהלך החיים: "אני ובעלי יוצאים המון לטיולים ביחד ותמיד היה לי קשה ללכת והשתרכתי אחרי בעלי והקבוצה המאורגנת. זה מאוד לא נעים, תמיד הזהרתי והתנצלתי מראש שאני איטית יותר וצריך להתחשב בי. לא הרגשתי טוב עם זה שבקושי הלכתי, היה לי מאוד קשה, הלכתי כמה מטרים ובעיקר בעליות התנשפתי המון. אם היה צריך לטפס, ללכת בעלייה, או לעלות מדרגות, פעמים רבות הייתי מוותרת ונשארת למטה. פחדתי גם ליפול ומה יקרה אם יצטרכו להרים אותי או שאפצע. אלו לא סיטואציות נחמדות ולא הרגשתי טוב עם זה ועם עצמי. אפילו בעלי היה צריך לקשור את השרוכים עבורי כי לא הצלחתי להגיע אליהם. בטיסות הייתי צריכה לבקש חגורת הרחבה, כי לא הצלחתי לסגור את החגורה הסטנדרטית של המושב במטוס – וזה ממש לא נעים. בבתי קפה הכיסאות עם הידיות היו צרים לי מדי ולא יכולתי לשבת בהם. לקנות בגדים גם היה לי קשה מאד, הלכתי לחפש בגדים ולא מצאתי את המידה שלי בשום חנות. הבנתי שהגעתי למצב לא טוב כשאף בגד לא עלה עליי".

 

ואז התחיל השינוי: "יום אחד נחשפתי לפרסום בפייסבוק של מיה בן אפריים קליין, שיטה ייחודית לירידה במשקל באינטרנט, בהדרכה צמודה ובאמצעות קבוצת תמיכה ברשת החברתית. בעלי היציע לי לשמור על ראש פתוח, למרות שחשבתי שאני יודעת הכל, החלטתי לזרום. לאט לאט התחלתי לרדת במשקל ונדהמתי. קבלתי ממיה את כל ההוראות, מתכונים דיאטטים, איך ומתי צריך לאכול.  הכל הגיע בקלות וללא מאמץ. המתכונים שמיה מעלה מתחלפים כל הזמן כך שנוצר גיוון באוכל, קבוצת התמיכה הסודית עזרה לי מאד. מי שחווה קושי מיד משתפת וכולנו עוטפות ומעודדות אותה. הרווחתי מהקבוצה המון חברות טובות חדשות לחיים ומאוד מפרגנות ותומכות, אנחנו נפגשות גם מחוץ לקבוצה הוירטואלית".  כיום, אירית שוקלת 74 ק"ג לאחר ירידה של 40 ק"ג.

 

"הורדתי 40 ק"ג במשך שנה ושלושה חודשים, הסביבה מקבלת ותומכת. המשפחה והחברים הקרובים מרעיפים מחמאות ומפרגנים כל הזמן, השכנים אמרו לי שאני נראית בן אדם אחר ושהם לא מאמינים איך השתניתי ברגע. בעלי תומך בי לאורך כל הדרך. הוא שמח מאד שאני יותר בריאה ושטוב לי. היום הרבה יותר קל לי למצוא בגדים, אני עדיין לא במידה מאוד קטנה אבל הבגדים יושבים עליי יותר יפה, אני יכולה ליהנות מהקניות בקניון, 30 שנה לא לבשתי שימלה והיום אני מרגישה שאני יכולה ורוצה!  אני לא מתנשפת יותר כשאני הולכת, לא מחפשת מקום לשבת כי התעייפתי. לאחרונה טיילנו בתאילנד והייתה לי חוויה מתקנת, אם בעבר בעלי היה הולך ראשון בכל טיול ואני הייתי נשרכת אחריו, היום הוא אומר לי לחכות לו. בריאותית אני מרגישה הרבה יותר טוב, הסוכר שלי ירד בזכות הניתוח ובזכות הדיאטה, התזונה העכשווית מאוזנת, הכולסטרול שלי מאוד טוב ולחץ הדם שלי ירד פלאים".

 

מה התפריט היומי שלך? ארוחת מיני בוקר ברגע שאני קמה שכוללת יוגורט עם פרי או שייק ירוק שאני שותה עם חסה, עלי בייבי תרד, פטרוזיליה, נענע, תמר, חצי בננה, רבע כוס חלב שקדים וכוס מים, בקיץ גם קרח. ארוחת בוקר טובה כשעה אחרי המיני בוקר כוללת את כל אבות המזון – כמו יוגורט עם פרי, סילאן וכפית צ'יה, או דייסת קוואקר או כריך טוב. בצהריים – חזה עוף או שוקיים או פרגיות או קציצות בתנור. בין לבין מאפין תפוחים משיבולת שועל או פינוק אחר שיותר טעים לי אפילו מעוגה. בערב אני אוכלת ארוחה טובה עשירה בחלבון – שקשוקה או טונה וביצה או חזה עוף, לפעמים אפילו סטייק. אני אוכלת הרבה טחינה, שומנים בריאים על פי הנוסחה של מיה. הגיוון עוזר גם לירידה – הגוף כל הזמן מקבל משהו חדש והוא לא קופא על השמרים השיטה עובדת, אני לא רעבה, אוכלת ממש טוב ויורדת במשקל באופן עקבי ובגלל הגיוון  הגוף לא מתרגל לאוכל שאוכלים."

 

טיפ לקוראים? "ללכת על זה בעיניים עצומות, בראש פתוח ולהבין את הדרך.  אני מאמינה בדרך שהלכתי בה ומאמינה בתהליך שמיה בן אפרים מציעה. השיטה לא מלמדת רק דיאטה, אלא אורח חיים בריא – גם כשאני נוסעת אני יודעת איך לסדר את היום שלי כדי שלא אעלה במשקל אשגע ואשבש את הגוף. מבחינה בריאותית התעללתי בגוף שלי, אני מרגישה שפספסתי את הבריאות שלי כשהייתי מלאה. הפסדתי שנים שיכלו להיות יפות יותר ובריאות, העולם יפה וחבל לבזבז אותו בהרגשה לא טובה."

 

מה את חושבת? שתפי אותי בתגובות

תגובות