אינסולין והקשר שלו להשמנה

דיאטה היא תהליך מאתגר כמעט לכל אחת מאתנו, על אחת כמה וכמה אם יש צורך מיוחד, הגבלות תזונתיות או מחלות רקע. מי שחוות קושי משמעותי של ירידה במשקל הן חולות סוכרת המטופלות בתרופת אינסולין.

אינסולין טבעי הוא הורמון בגוף שלנו המיוצר בלבלב וגורם לספיגת גלוקוז בתאים. חולות סוכרת מקבלות זריקות אינסולין חיצוני, כיוון שהגוף שלהן כבר לא מייצר אינסולין בכלל או לא בצורה תקינה ומספקת. הטיפול באינסולין חיצוני לחולי סכרת קיים משנת 1922 אך על אף שהוא מדמה חומר טבעי, הוא לא מספיק כדי לאפשר לאדם חולה את אותה רמת איזון כשל אדם בריא. לכן, חשוב במיוחד לחולות סוכרת להקפיד על תזונה, תפריטים מותאמים, פעילות גופנית.
מעבר לכך שהסוכרת פוגעת באיכות החיים, התלות במזרק והאיסורים השונים וגם לפעמים מחלות נוספות שמגיעות עם הסוכרת כמו אלרגיה לגלוטן, הרי שהזרקת אינסולין עשויה לגרום לכל מני תופעות לוואי לא נעימות בכלל. ביניהן: ירידה ברמת הסוכר בדם (היפוגליקמיה) שמלוות בסחרחורת, חולשה, הזעה וכדומה. רוב חולות הסוכרת המזריקות אינסולין נאבקות גם בעלייה במשקל, במיוחד בחודשים הראשונים לנטילת התרופה ובלי מסגרת דיאטטית, לאורך תקופות ארוכות.

מדוע חולות סוכרת נוטות לעלייה במשקל?

כיוון שמה שקורה בפועל הוא שהגלוקוזה שנשארת בתא ואינה יוצאת מהגוף של החולה בסוכרת (למשל, בהפרשת שתן) הופכת לשומן.
העלייה במשקל לא רק לא אסתטית ולא נוחה, היא גם מסוכנת, במיוחד לחולות סוכרת. מהעלאת הסיכוי למחלות לב ועד החרפת הסוכרת עצמה. הבעיה היא שחולות סוכרת המזריקות אינסולין רעבות יותר ופונות באופן אינסטינקטיבי לאכילה במיוחד כשמתעורר חשש מהיפוגליקמיה המלווה בעילפון או חולשה. אז הופך האוכל אמצעי להתמודדות עם התחושה הלא נעימה הזו. לרוב, כשיש תחושה כזו, חולות סוכרת יפנו לאכילת פחמימות שמסייעת בהתמודדות אך בהחלט לא תורמת לשמירה על המשקל.

האתגר הגדול של חולות סוכרת הוא ללמוד לחיות עם המחלה הכרונית ותוך כדי לשמור על המשקל בתהליך של תזונה מבוקרת הכולל תפריטים המותאמים לצרכיהן. תפריטים אלה נועדו כדי לשמור על ערך גליקמי נמוך שלא מהווה תחליף לטיפול תרופתי באינסולין חיצוני, אבל בהחלט תומך ומסייע בשמירה על המשקל.
התפריט יכלול הרבה ירקות, פירות, דגנים מלאים, סיבים תזונתיים המקנים תחושת שובע ועוד. בניגוד למה שנהוג לחשוב, אפשר לאכול נכון עם סוכרת וליהנות מתפריט מאוזן וטעים שלא מחייב התעסקות ארוכה עם הכנת האוכל – גיבשתי עבור חולות סוכרת תפריטים המותאמים לצרכים הייחודיים במינימום מאמץ ובמקסימום טעם, כדי שלא תישארו רעבות אלא מאוזנות.
כמו כן, לחולות סוכרת חשובה התמיכה – הדחף להשקיט את הרעב ולא לעבור את ההתמודדות המאתגרת הזו לבד.

חולת סוכרת ורוצה להפחית במשקל? קבוצת התמיכה שלי בפייסבוק היא בדיוק מה שאת צריכה – בכל פעם שאת מרגישה במשבר או זקוקה להתייעצות, תוכלי להתחבר, להתחזק והעיקר – להיות בשליטה.

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

יכול לעניין אותך גם

התכניות שלנו