אומגה 3 – כל מה שצריך לדעת

אומגה 3 קיבלה הרבה תשומת לב ברחבי הרשת ומיוחסות לחומצה שומנית זו מגוון השפעות חיוביות על הגוף, הנפש והמוח. למרבה הצער, לא כל העובדות אשר קראת הן באמת עובדות. במאמר זה ננסה להציג בפנייך מגוון היבטים של אומגה 3 וכיצד צריכה שלה יכולה לסייע לך.

אומגה 3 השומן הטוב

החומצה של אומגה 3 היא שומנית אך, לא כל השומנים הם רעים. החומצה השומנית של אומגה 3 נחשבת לאחד מהסוגים הטובים של שומן וצריכה של חומצה שומנית זו יכולה לעזור לך להנמיך את הסיכון לחלות במחלות לב, דיכאון, דמנציה, דלקות פרקים ועוד. בניגוד לחומצות אחרות, הגוף אינו מייצר אומגה 3 ויש לספק לו אותה באכילה.

ישנם שלושה סוגים לאומגה 3

לחומצה השומנית והמועילה הזו ישנן שלוש צורות והצורות אשר נמצאות בדגים מראות את ההשפעות החיוביות החזקות ביותר. לחומצות האומגה 3 אשר נמצאות בדגים קוראים EPA או DHA. הצורה השלישית שבה ניתן לספק לגוף אומגה 3 היא אכילה של שמני ירקות מסוימים, אגוזים וירקות בעלי עלים כהים. אומגה 3 המגיעה מירקות נקראת ALA והגוף יכול, אך מתקשה, להפוך אותה לEPA ו-DHA. צריכה של ALA מראה השפעות פחות מורגשות.

איך אומגה 3 מסייע לגוף להילחם במחלות?

צריכה של אומגה 3 יכולה לסייע לפעילות הלב שלך במגוון דרכים שונות. הימצאות של אומגה 3 במחזור הדם מסייעת במניעה של דלקות, מורידה את הסיכוי לקצב לב לא נורמלי ומנמיכה את רף השומנים בדם. בנוסף, אומגה 3 מאטה את הבנייה של גושי פלאק בתוך כלי דם.

אם יש לך מחלת לב

ארגון מחלות הלב האמריקאי הוציא הודעה כי הוא ממליץ לאנשים הלוקים במחלות לב או נמצאים בסיכון מוגבר לחלות במחלות מסוג זה לצרוך גרם אחד של EPA ו – DHA בכל יום. הצורה הטובה ביותר לצרוך את האומגה 3 היא דרך אכילה של דגים שמנוניים או לקיחת גלולות של שמן דגים. אם כבר לקית בהתקף לב בעבר, צריכה שגרתית של אומגה 3 יכולה להנמיך, בצורה משמעותית, את הסיכויים להתקף נוסף. מחקרים עדכניים מראים כי אחוזי המוות, התקפי הלב ומחלות הלב בקרב אנשים אשר עברו התקף לב והעלו את צריכת האומגה 3 שלהם הינם נמוכים מאנשים אשר לא העלו את צריכת האומגה 3 שלהם.

מסייע לקצב הלב שלך

מחקרים ותצפיות של מומחים רבים הראו כי לאומגה 3 יש יכולת לייצב את פעילות הלב ובכך להגן עליו. על ידי האטה של קצב הלב, אומגה 3 עוזרת ללב לשמור על קצב קבוע ובריא ובכך מונעת הופעה של מחלות לב ומשפרת את ההרגשה הכללית.

הריסת טריגליצרידים

טריגליצרידים הם שומנים אשר מטיילים במחזור הדם והם מקושרים להופעתן של מגוון מחלות לב. כאשר החומצה השומנית מגיעה בצורה של EPA ו-DHA, אומגה -3 יכולה להפחית את מספר הטריגליצרידים במחזור הדם שלך. מומלץ מאוד להתייעץ עם רופא מומחה לפני שלוקחים תחליפי אומגה 3 מכיוון והם יכולים לגרום לעלייה בכולסטרול הרע שלך. דרכים נוספות להרוס טריגליצרידים הן הפחתת כמות האלכוהול השבועית, פעילות גופנית ואכילה בריאה.

אומגה 3 לא יעילה בהורדה של לחץ דם גבוה

לאומגה 3 יש את היכולת להוריד את לחץ הדם שלך, אך לא בצורה משמעותית כלל. על מנת להוריד את לחץ הדם מומלץ להחליף את הבשר האדום בחלק מהארוחות בדג, יש להימנע מדגים מלוחים כגון סלומון מעושן. במידה ויש לך לחץ דם גבוה, מומלץ מאוד להפחית את כמות המלח באופן כללי ודרמטי.

אומגה 3 לירידה במשקל

חומצת שומן מסוג אומגה 3 נמצאה גם כמגבירה את יכולת שרפת השומן בגוף.
עדויות רבות כבר נראו לכך שנתח סלמון, אף 2 לשבוע תורמים לירידה במשקל. ללא גיוון החלבון וסוגי השומן הנכנסים לגופנו, ירידה במשקל לא תתממש לאורך זמן ומרבית הסיכויים כי הגוף יכנס למגננה.

האם אומגה 3 יכולה למנוע שבץ

למאכלים ותוספי מזון אשר מכילים אומגה 3 יש את היכולת להאט את התפתחות הפלאק במחזור הדם. הצטברויות של פלאק מובילות למוות של תאים והן משבשות את זרימת הדם. למרות שהפחתה של הפלאק מורידה את הסבירות לשבץ הנוצר כתוצאה מחסימות בעורקים על ידי קרישי דם, צריכה מוגברת של אומגה 3 אף היא אינה מומלצת. כמויות גבוהות מדי של אומגה 3 יכולות להעלות את הסיכויים לחטוף שבץ כתוצאה מדימומים פנימיים.

אומגה 3 יעילה כנגד דלקת מפרקים שגרונית

מחקרים עדכניים רבים מראים כי צריכה נכונה של אומגה 3 יכולה להפחית את הכאבים והנוקשות של מפרקים דלקתיים אצל אנשים החולים בדלקת מפרקים שגרונית. בנוסף, אומגה 3 מעצימה את ההשפעה של תרופות אנטי דלקתיות.

אומגה 3 והפרעות קשב וריכוז

ישנם מחקרים אשר מצביעים על כך שתוספי תזונה המכילים אומגה 3 מסייעים להקל על הסימפטומים של הפרעות קשב וריכוז שונות אצל ילדים ומבוגרים. החומצות השומנית של האומגה 3 חשובות מאוד בתהליכים שונים במוח ובהתפתחות הכללית שלו. כאשר מדובר בהפרעות קשב וריכוז, מומלץ שלא להפסיק עם הטיפול הנוכחי, להוסיף אומגה 3 לתפריט היומי ולראות את ההשפעה.

הקשר בין מחסור באומגה 3 לדיכאון

מחקרים מצאו כי דיכאון הינו נדיר יותר במדינות בהן האנשים צורכים באופן קבוע אומגה 3. למרות שאומגה 3 יכולה לעזור לך למנוע הופעה של דיכאון או לעזור עם בהתמודדות, דיכאון הוא תסמין נפשי רציני ומומלץ מאוד לקבל עזרה מקצועית שתעזור לך להתגבר עליו ולהמשיך עם חייך.

השפעת אומגה 3 על דמנציה

השפעת אומגה 3 על דמנציהלמרות שעדיין לא מצאו לכך הוכחות חותכות, נראה כי אומגה 3 עשויה לעזור בהתמודדות עם דמנציה, אלצהיימר ומחלות אחרות הקשורות לגיל מבוגר. מחקר אשר השווה בין אנשים מבוגרים הצורכים אומגה -3 באופן קבוע לכאלו שלא מצא כי למבוגרים אשר צרכו אומגה 3 היו פחות סיכויים לפתח אלצהיימר.

המקור הטוב ביותר לאומגה 3

המקור הטוב ביותר לקבלת אומגה 3 הוא דגים. דגים מכילים את החומצה השומנית בצורה בה הגוף יכול להשתמש בה באופן מידי ואינו צריך להשקיע בכך אנרגיה רבה.
ישנם דגים אשר מכילים כמויות גבוהות יותר של אומגה 3 כגון סלומון, מקרל, טרוטה, סרדינים ואנשובי.

כמות הדגים השבועית המומלצת היא שתי מנות. אומגה 3 מצוי גם בכמויות קטנות במקורות מן הצומח כמו אגוזים, זרעי צ'יה, פולי סויה תותים, אצות מיסו ועוד אך בכמות אינה מספיקה, ולכן מי שאינה אוכלת דגים מומלץ לקחת תוספים, בהתייעצות עם רופא.

מומלץ לאכול דגים אך לא יותר מידי

מומלץ לאכול דגים אך, לא יותר מדי לאור ההשפעות החיוביות הרבות של אכילת דגים על הבריאות הכללית, ארגוני בריאות בכל העולם מעודדים את האכילה של דגים. למרבית האנשים, הכספית אשר נמצאת בדגים אינה מסוכנת אך, על ילדים ונשים בהריון להיזהר שלא לצרוך כמויות גדולות של כספית. להלן מספר טיפים לשילוב דגים בתפריט השבועי של המשפחה שלך בבטחה:

יש לאכול בין שתיים לשלוש מנות של דגים בשבוע ולשמור על מנות פרופורציונאליות לילדים.
לבחור מראש דגים עם אחוזי כספית נמוכים כגון סלומון, טונה וכדומה. כאשר אוכלים דגים טריים מקומיים, מומלץ מאוד לבדוק במדריכי דגים את כמות הכספית והאומגה 3 ולהוריד את כמות הדגים אשר נאכלים באותו שבוע.

תוספי מזון המכילים אומגה 3

תוספי מזון המכילים אומגה 3

אם את לא אוכלת דגים או שאין לך את הכוח לשנות את התפריט השבועי שלך, ניתן לרכוש תוספי מזון המכילים אומגה 3.

מומלץ להיוועץ עם הרופא שלך לפני תחילת שגרה של לקיחת תוספי אומגה 3 מכיוון שהם יכולים להשתלב בצורה לא אידיאלית עם תרופות קיימות.

הכמות המומלצת היא גרם אחד של תוספי אומגה 3 ביום ויש לבחון את כמות ה-EPA, DHA ו-ALA אשר מכילה כל מנה.
לילדים אחת ליומיים

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

יכול לעניין אותך גם

התכניות שלנו